Neúspěch projektů se obecně nejčastěji měří podle trojího imperativu, což jsou náklady, kvalita a čas. Mezi hlavní příčiny neúspěchu projektů se řadí především špatně využité metody projektového řízení a selhání lidského kapitálu. Zkrátka ne vždy stačí perfektně ovládat teorii, když ji nedokážeme náležitě využít. V dnešní době je čím dál větším problémem komunikace mezi lidmi, potažmo mezi členy týmu, což „jde ruku v ruce“ i se špatnou identifikací týmových pracovníků s cíli projektu.
Tento článek prezentuje výzkumy, které se zabývají problematikou neúspěchu projektového managementu. Jedná se o projekty, které byly zrealizovány v posledních několika letech v České republice a v zahraničí a přinášejí zajímavá data o projektovém řízení. Hlavním cílem je poukázat na to, jak by měl vypadat úspěšný projekt a jaké jsou nejčastější příčiny neúspěchu u projektů.
Zabýváme-li se příčinami neúspěchu projektového managementu, je nutno si nejprve vymezit, jakých klíčových faktorů je třeba dosáhnout pro to, aby byl projekt úspěšný.
Společnost pro projektové řízení v ČR hovoří o tzv. trojimperativu – cíl, rozpočet, harmonogram. Tedy, že pro úspěšnost projektu je zásadní:
- dosažení stanoveného cíle,
- dodržení rozpočtu,
- nepřekročení časového harmonogramu.
Z průzkumu stavu projektového řízení v ČR 2012 vyplynulo, že u všech svých projektů dosáhlo stanoveného cíle pouze 36 % oslovených, rozpočet dodržela necelá třetina a nesklouznout mimo harmonogram se podařilo pouze 17 % respondentům.
Nejčastější příčiny nedosažení cílů, překračování rozpočtů a termínů:
- V oblasti lidských zdrojů:
- nedostatek kvalifikovaných lidských zdrojů v projektovém týmu
- přílišná vytíženost členů projektového týmu
- nezastupitelnost
- významná fluktuace pracovníků
- V dalších oblastech:
- změny v průběhu realizace projektu (změny zadání, priorit či neschopnost řešit změny)
- nedodržování stanovených procesů či chybně nastavené procesy
- nejasné zadání, nereálné cíle
- nedostatečná předprojektová fáze – žádná či nedostatečná studie proveditelnosti, nedostatečné zmapování prostředí
- nedostatečná komunikace v rámci týmu i navenek
Společnost EY (dříve Ernst & Young) zpracovává pravidelně průzkum řízení projektů v ČR a SR. K dispozici jsou ke srovnání výsledky z roku 2012, 2013 a nejnověji z roku 2015.
Hlavním důvodem neúspěchu zůstává, stejně jako v roce 2013, „změna rozsahu projektu kvůli špatnému vymezení projektu“ (50%). Oproti roku 2013 byl výrazně častěji uváděn důvod „nedostatečné řízení rizik a řešení problémů“ (30%). Co je zajímavé, tak v porovnání s rokem 2012 je novou, často uváděnou příčinou neúspěchu „nedostatečné personální zabezpečení projektu a koordinace projektového týmu“ (31 % v roce 2013 oproti 23 % v roce 2012).
V časopise „Pulse of the Profession“, vydávaným PMI – Institutem projektového řízení, vychází každoročně zpráva o nových trendech v oblasti řízení projektů.
Zpráva z roku 2015 například uvádí, že průměrná úspěšnost projektů činí 64 %, přičemž autoři výzkumu považují projekt za neúspěšný, není-li nalezen nejlepší způsob jeho řešení. Pro úspěšnost projektu je zásadní pochopení kdo jsou zákazníci (stakeholdeři) projektu, a co od projektu očekávají. Jejich očekávání musí být naplněna. V případě, že stakeholdeři projektů nemají specifická očekávání, je na manažerovi, aby jejich očekávání ovlivnil a následně dokázal usměrnit. Jinými slovy, zásadní je právě komunikace a práce s lidmi.
Nejčastější příčiny neúspěšnosti projektového řízení (dle Pulse of the Profession):
- Změna hlavních priorit organizace (40%)
- Sběr nesprávných požadavků (38 %)
- Změna projektových cílů (35%)
- Příležitosti a rizika nejsou definovány (30%)
- Nedostatečná komunikace (30%)
- Nesprávně stanovený cíl projektu (30%)
Další zajímavý výzkum- „Project Failure Case Studies and Suggestion“ popisuje tři různé případové studie. Jedná se o projekty, které čelily selhání. Konkrétně jde o plynárenskou společnost British Petroleum, automobilovou společnost Chrysler a Fiat a kontroverzní stavební projekt Millennium Dome. Studie se zabývají identifikací příčin neúspěchu projektů a stanovením doporučeními, jak se těmto příčinám vyhnout. Jako neúspěšný projekt je zde opět považován takový projekt, který překročil stanovený rozpočet, časový harmonogram, nebo projekt, v jehož průběhu byl pozměněn rozsah projektu.
Klíčové příčiny selhání projektu (dle Project Failure Case Studies and Suggestion):
- Nedostatečný top management – top managament musí zajistit, aby všechny osoby byly aktivně zapojeny do projektu, pokud tomu tak není, projekt je odsouzen k neúspěchu.
- Nejasné cíle projektu – organizace často realizují více projektů zároveň, členové týmu pracují na více projektech, jsou zavaleni prací a nejsou tedy schopni se plně koncentrovat na stanovené cíle.
- Nedodržení rozsahu projektu – dochází k navýšení zdrojů a rozšíření časové osy projekty, s tím i překročení stanoveného rozpočtu.
- Mezery v komunikaci – většina projektových týmů používá e-mail ke komunikaci o svých projektech a úkolech, veškerá komunikace o projektu, je tedy obsažena v e-mailové schránce každého jednotlivce, takže v případě, že se do projektu připojí nový účastník, nemá k dispozici žádný centrální pohled na historii projektu.
- Nedostatečný přístup k informacím – je důležité, aby všechny tři úrovně projektového týmu- top management, projektoví manažeři a členové týmu měli přístup ke správným informacím ve správný čas.
Závěrem nezbývá než dodat, že i když můžeme ovládat sebelíp všechny metody a víme naprosto dokonale jak pracovat s tvrdými nástroji, nesmíme nikdy podcenit sílu lidského faktoru. Pokud se nenaučíme pracovat s lidmi, kteří jsou do projektu zainteresováni, velmi pravděpodobně se nám nepodaří dosáhnout požadovaných kritérií úspěšnosti.
Informační zdroje:
ABBASI, N., WAJID, I., IQBAL, Z., ZAFAR, F. (2014). Project Failure Case Studies and Suggestion [online].
Cspr.cz: Projektové řízení v ČR 2012 – zpráva o výsledcích šetření [online].
Ey.com: Průzkum řízení projektů v ČR A SR 2015 [online]. Ey.com: Průzkum řízení projektů v ČR A SR 2013 [online].
Ey.com: Průzkum řízení projektů: firmy i veřejný sektor nejčastěji bojují s restrukturalizací procesů a reorganizací 2012 [online].
Pmi.org (2015). Pulse of the Profession [online].
Dlouhodobě se specializuji na oblast psychologie práce a organizace s profilací na virtuální prostředí a týmovou práci v propojení se zážitkovou pedagogikou. Další oblastí odborného zájmu je projektové řízení, ve kterém aktivně publikuji. Také zajišťuji řízení lidských zdrojů a marketing ve firmě BENEKOV.
Latest posts by Klára Seitlová
(see all)
Další články
- Sebenaplňující se proroctví při vedení týmů Přestaňte si házet klacky pod nohy a vyvarujte se sebenaplňujícího se proroctví, nebo se ho naučte využívat ve svůj prospěch.
A co to vlastně sebenaplňující se proroctví je?
Známý […]
- Jak zlepšit výkon týmu pomocí týmové kreativity? Často se ptáme, jak zlepšit výkon týmu. Koho do něj vybrat, jak motivovat. A někdy při tom zapomeneme, že bychom mohli využít kreativitu.
Kreativita, inovace a efektivní využívání […]