Kognitivní omyly a rozhodování pro projektové manažery

Rozhodujete se a nevíte, jestli poslechnout rozum či intuici? Ztrácíte s neustálým přemítáním příliš mnoho času? Nebo jdete do všeho až moc po hlavě? A napadlo Vás, co všechno se děje ve Vaší hlavě, když stojíte před těžkým rozhodnutím? Tomu všemu se podíváme na zoubek v sérii článků nazvané „Zásadní věci, které možná o rozhodování nevíte, a mohly by vám pomoci se lépe rozhodovat“. Tato série původně vznikla pro server Mít vše hotovo.

 

Jak se rozhodovat? 4 tipy, které vám to usnadní

V tomto díle prozkoumáme to, kolik času nás stojí rozhodování, proč nám bere tolik energie, a nakonec Vám prozradím 4 rychlé tipy, jak si rozhodování usnadnit.

 

Rozhodování a iracionální omyly, kterých se dopouští i váš mozek

V tomto díle odhalím, že velkou část energie šetří i mozek sám, a to tak, že mnoho rozhodnutí provede, aniž bychom si to uvědomili. Dělá však při tom spoustu chyb. Vysvětím vám proto, na které z nich si dát pozor. Pokud je totiž neznáte, může vás to stát spoustu peněz i času.

 

Mám věřit intuici? A kdo za nás rozhoduje: rozum nebo srdce?

V tomto článku si položím otázku, zda vůbec něco jako rozumné a vědomé rozhodnutí existuje a zda mám věřit intuici.
Někteří totiž tvrdí, že šedá kůra mozková především hledá logické argumenty pro volby učiněné limbickým systém. A pokud bychom nakonec přece jen věřili tomu, že jsme schopni svobodných a racionálních rozhodnutí, podíváme se na to, zda jsou kvalitnější než ta založená na intuici.

Jak si vybrat správně: komplexní návod v několika krocích

Co dělat, když před námi stojí obtížné rozhodnutí? Jak si vybrat, když se obě alternativy zdají neporovnatelné? Když si rozum a srdce protiřečí? Jak si vybrat správně?
Podíváme se na několik kroků, které Vám pomůžou podívat se na problém různými úhly pohledu a především z nadhledu.

[včetně přehledné infografiky]

 

Neumím si vybrat. Jak na to?

Říkáte si, ty varianty jsou tak podobné, neumím si vybrat. Bojíte se, že zvolená varianta bude špatná? Máte strach vstoupit do neznáma?
Na to, co s tím se podíváme v pátém díle ze série článků.

 

Superprognózy – 7 rad, které vás naučí předpovídat budoucnost

Možná stojíte před nějakým zásadním životním rozhodnutím a říkáte si: „Kdybych tak jen mohl/a nakouknout do budoucnosti, abych věděl/a, co je pro mne nejlepší.“ Jenže na věštění z křišťálové koule nevěřím a cestovat v čase se zatím vědcům nepodařilo. Přesto si myslím, že lze budoucnost předpovídat! Alespoň částečně. V rozsáhlém výzkumu zaměřeném na odhalení schopností a postupů, jak úspěšně předpovídat, financovaném i americkou zpravodajskou komunitou, to prokázal Philip E. Tetlock (autor knihy Superprognózy).

 

Pokud si s rozhodováním nevíte rady, můžete využít mé služby. Pracuji totiž i jako rozhodovací kouč. Více o možnostech koučování pro projektové manažery zde.

 

Zuzana Ježková

Další články

  • Co dělat, když nestíhám termínCo dělat, když se blíží deadline [INFOGRAFIKA] 7 otázek, které byste si měli položit, když nestíháte termín Musí to být hotovo do pátku. Deadline je už zítra. Šéf to chce mít odpoledne na stole! Ale co dělat, když to […]
  • Jak zlepšit výkon týmu pomocí týmové kreativity?Jak zlepšit výkon týmu pomocí týmové kreativity? Často se ptáme, jak zlepšit výkon týmu. Koho do něj vybrat, jak motivovat. A někdy při tom zapomeneme, že bychom mohli využít kreativitu. Kreativita, inovace a efektivní využívání […]

Leave a Comment